D38999/20WH21SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21SB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Number of Positions :
21
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
21
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WH21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH21SB Overview
D38999/20WH21SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER