D38999/20WH21SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
13A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
21
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
21
DIN Conformance :
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size, MIL :
H
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WH21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH21SB Overview
D38999/20WH21SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER