D38999/20WH21SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21SB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
13A
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
21
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
H
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
21
Datasheets
D38999/20WH21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH21SB Overview
D38999/20WH21SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER