D38999/20WH21SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21SA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
REACH SVHC :
Unknown
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
21
Shell Size, MIL :
H
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Radiation Hardening :
No
Feature :
Self Locking
Filter Feature :
No
Published :
2001
Mount :
Flanges
Mixed Contacts :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Fastening Type :
Threaded
Length :
33.65mm
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
23-21
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
13A
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
42.9mm
Total Number of Contacts :
21
Datasheets
D38999/20WH21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21SA Overview
D38999/20WH21SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER