D38999/20WH21SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
21
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
21
Applications :
Military
Filter Feature :
Mount :
Flanges
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Length :
33.65mm
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
23-21
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Depth :
42.9mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Feature :
Self Locking
Datasheets
D38999/20WH21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21SA Overview
D38999/20WH21SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER