D38999/20WH21SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Length :
33.65mm
Shell Size, MIL :
H
Radiation Hardening :
No
Shielding :
Shielded
Orientation :
A
Empty Shell :
No
Body Plating :
Cadmium
Published :
2001
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Depth :
42.9mm
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
23-21
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
21
Applications :
Military
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
21
Feature :
Self Locking
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WH21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded