D38999/20WH21SA
Mfr.Part #
D38999/20WH21SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 SKT RECP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Panel Mount
Feature :
Self Locking
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
Contact Finish - Mating :
Gold
Depth :
42.9mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
33.65mm
Shell Size - Insert :
23-21
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
H
Mount :
Flanges
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Flange
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Applications :
Military
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Thermoplastic
21
Radiation Hardening :
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WH21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21SA Overview
D38999/20WH21SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER