D38999/20WH21SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21SA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Filter Feature :
No
Length :
33.65mm
IEC Conformance :
No
Feature :
Self Locking
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
H
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Radiation Hardening :
Depth :
42.9mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2001
Shell Size - Insert :
23-21
Total Number of Contacts :
21
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Applications :
Military
Mount :
Flanges
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
21
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WH21SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21SA Overview
D38999/20WH21SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER