D38999/20WH21PNL
Mfr.Part #
D38999/20WH21PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
16
Type :
For Male Pins
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
21
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Wall
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
21
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
H
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WH21PNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21PN-LC Overview
D38999/20WH21PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21PN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT