D38999/20WH21PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Depth :
42.9mm
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
21
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Length :
33.65mm
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Self Locking
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
21
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
yes
Mount :
Flanges
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WH21PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH21PN Overview
D38999/20WH21PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER