D38999/20WH21PE
Mfr.Part #
D38999/20WH21PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21PE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
21
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
E
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
13A
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
21
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WH21PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH21PE Overview
D38999/20WH21PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER