D38999/20WH21PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
21
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
21
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Orientation :
E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Pbfree Code :
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20WH21PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WH21PE Overview
D38999/20WH21PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER