D38999/20WH21PD-LC
Mfr.Part #
D38999/20WH21PD-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Size :
16
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Body Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Housing Color :
H
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
not_compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
D
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Published :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WH21PD-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH21PD-LC Overview
D38999/20WH21PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21PD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT