D38999/20WH21PD
Mfr.Part #
D38999/20WH21PD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21PD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielded
Current Rating :
13A
Number of Positions :
21
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Threaded
Datasheets
D38999/20WH21PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH21PD Overview
D38999/20WH21PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER