D38999/20WH21PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
21
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
21
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20WH21PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded