D38999/20WH21PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Orientation :
D
Total Number of Contacts :
21
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
Number of Positions :
21
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20WH21PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH21PD Overview
D38999/20WH21PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER