D38999/20WH21PCL
Mfr.Part #
D38999/20WH21PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Contact Size :
16
Number of Positions :
21
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
21
ECCN Code :
EAR99
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Male Pins
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
D38999/20WH21PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21PC-LC Overview
D38999/20WH21PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21PC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT