D38999/20WH21PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
21
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
21
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Published :
Filter Feature :
No
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21PC-LC Overview
D38999/20WH21PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21PC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT