D38999/20WH21PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
H
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2006
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
23-21
HTS Code :
Total Number of Contacts :
21
Number of Positions :
21
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21PC-LC Overview
D38999/20WH21PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21PC-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT