D38999/20WH21PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 21C 21#16 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
21
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
21
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Flanges, Panel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
H
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
Empty Shell :
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WH21PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21PC Overview
D38999/20WH21PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER