D38999/20WH21PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Total Number of Contacts :
21
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Datasheets
D38999/20WH21PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21PC Overview
D38999/20WH21PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER