D38999/20WH21PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
21
Total Number of Contacts :
21
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20WH21PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21PC Overview
D38999/20WH21PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER