D38999/20WH21PC
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
21
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
13A
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WH21PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21PC Overview
D38999/20WH21PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER