D38999/20WH21PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
No
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
21
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
21
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20WH21PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded