D38999/20WH21PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Shell Size, MIL :
H
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WH21PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH21PB Overview
D38999/20WH21PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER