D38999/20WH21PAL
Mfr.Part #
D38999/20WH21PAL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Published :
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Number of Contacts :
Flange
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WH21PAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21PA-LC Overview
D38999/20WH21PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21PA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT