D38999/20WH21PA
Mfr.Part #
D38999/20WH21PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21PA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
21
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Termination :
Aluminum
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
H
Backshell Type :
Solid
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20WH21PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21PA Overview
D38999/20WH21PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WH21PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WH21PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER