D38999/20WH21JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Military
Body Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Number of Positions :
21
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Self Locking
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
21
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WH21JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH21JN Overview
D38999/20WH21JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21JN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER