D38999/20WH21JN
Mfr.Part #
D38999/20WH21JN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21JN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Cadmium
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
2001
Feature :
Self Locking
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
21
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
23-21
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20WH21JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WH21JN Overview
D38999/20WH21JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21JN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER