D38999/20WH21JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21JD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
13A
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
21
Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Feature :
Self Locking
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
DIN Conformance :
Number of Positions :
21
Insert Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20WH21JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH21JD Overview
D38999/20WH21JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21JD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER