D38999/20WH21JC
Mfr.Part #
D38999/20WH21JC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21JC
Manufacturer :
Corsair
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
C
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20WH21JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21JC Overview
D38999/20WH21JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21JC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER