D38999/20WH21HN
Mfr.Part #
D38999/20WH21HN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Gender :
FEMALE
Published :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Flange
Current Rating :
13A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WH21HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded