D38999/20WH21HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
21
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Self Locking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Applications :
Military
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Published :
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
21
Orientation :
D
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WH21HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded