D38999/20WH21HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
D
Published :
Termination :
Crimp
Applications :
Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
21
Filter Feature :
Current Rating (Amps) :
13A
Insert Material :
Thermoplastic
REACH SVHC :
Unknown
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
21
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WH21HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20WH21HD Overview
D38999/20WH21HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21HD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21HD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER