D38999/20WH21HC
Mfr.Part #
D38999/20WH21HC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21HC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Color :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
16
21
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20WH21HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21HC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WH21HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER