D38999/20WH21HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21HC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
87
In Stock :
87
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
23-21
Number of Positions :
21
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
21
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Pins :
16
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WH21HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WH21HC Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~175°C.
D38999/20WH21HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21HC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER