D38999/20WH21HB
Mfr.Part #
D38999/20WH21HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
No
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Gender :
FEMALE
Published :
2001
Shell Size, MIL :
H
Backshell Type :
Solid
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
D38999/20WH21HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WH21HB Overview
D38999/20WH21HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21HB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER