D38999/20WH21HA
Mfr.Part #
D38999/20WH21HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Environment Resistant
Color :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
Number of Pins :
16
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
D38999/20WH21HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21HA Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 16 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.