D38999/20WH21HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WH21HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Total Number of Contacts :
21
Published :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Orientation :
A
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Number of Pins :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
21
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WH21HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WH21HA Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 16 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WH21HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER