D38999/20WH21BN
Mfr.Part #
D38999/20WH21BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
No
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size, MIL :
H
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Published :
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WH21BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WH21BN Overview
D38999/20WH21BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WH21BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WH21BN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT