D38999/20WH21BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Material :
Aluminium
Published :
2011
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
21
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
21
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Length :
32.77mm
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
Orientation :
B
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
43.3mm
Shell Size - Insert :
23-21
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
D38999/20WH21BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21BB Overview
D38999/20WH21BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT