D38999/20WH21BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
H
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2011
Number of Positions :
21
Contact Material :
Copper
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
23-21
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
21
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Length :
32.77mm
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
16
Depth :
43.3mm
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Orientation :
B
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WH21BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21BB Overview
D38999/20WH21BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT