D38999/20WH21AC
Mfr.Part #
D38999/20WH21AC
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
21
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Aluminum
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
2 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Published :
Number of Positions :
21
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Housing Color :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH21AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AC Overview
D38999/20WH21AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT