D38999/20WH21AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21AC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
21
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
21
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Cadmium
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
16
Published :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20WH21AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AC Overview
D38999/20WH21AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT