D38999/20WH21AB
Mfr.Part #
D38999/20WH21AB
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
21
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Orientation :
B
Flange
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Threaded
Published :
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
H
Contact Material :
Copper
Contact Shape :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
32.77mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Depth :
43.3mm
MIL Conformance :
yes
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20WH21AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AB Overview
D38999/20WH21AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT