D38999/20WH21AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Depth :
43.3mm
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
B
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
16 Weeks
Total Number of Contacts :
21
Mounting Type :
Panel Mount
Length :
32.77mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
21
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
H
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20WH21AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AB Overview
D38999/20WH21AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT