D38999/20WH21AA
Mfr.Part #
D38999/20WH21AA
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Type :
Flange
Number of Contacts :
21
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
21
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Orientation :
A
Published :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Radiation Hardening :
No
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Plating :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
32.77mm
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Depth :
43.3mm
Max Operating Temperature :
200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20WH21AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AA Overview
D38999/20WH21AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT