D38999/20WH21AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
H
Type :
For Male Pins
Length :
32.77mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
21
Published :
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
21
Contact Type :
Crimp
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Size :
16
Housing Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Depth :
43.3mm
Max Operating Temperature :
200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20WH21AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AA Overview
D38999/20WH21AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT