D38999/20WH21AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Feature :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
200°C
Depth :
43.3mm
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
21
Shell Size - Insert :
Published :
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
21
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
No
Length :
32.77mm
Gender :
Receptacle
Contact Size :
16
Datasheets
D38999/20WH21AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AA Overview
D38999/20WH21AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT