D38999/20WH21AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WH21AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WH21AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Max Operating Temperature :
200°C
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Feature :
Shielded
Number of Positions :
21
Radiation Hardening :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Min Operating Temperature :
-65°C
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Depth :
43.3mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
21
Length :
32.77mm
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WH21AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WH21AA Overview
D38999/20WH21AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WH21AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WH21AA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT